Żeby nie skupiać się tylko na sobie i szyciu rzeczy dla siebie od czasu do czasu zapraszam na krótkie posty instruktażowe dla mniej wprawnych albo uczących się szyć, dziś…

Kieszeń w szwie

kieszeń w szwie

Niby prosta rzecz, ale jak widzę takie detale, które nie są estetycznie zrobione po prostu mnie mierzi. Skupienie się na dobrze odszytych elementach i wykończeniach to podstawa dobrze wyglądającej rzeczy. Może być najcudowniejsza tkanina, ale kiedy po uszyciu niektóre miejsca są niedbale uszyte, nic tak nie denerwuje jak marszczący się szew czy krzywo zszyte części. Nie po to uczymy się szyć, by szyć byle jak, wiadomo nie od razu Kraków zbudowano, ale powoli z czasem nawet najtrudniejszą rzecz przyjdzie nam uszyć ładnie.

Kieszeń w szwie jest dosyć prostym elementem, ale i taką rzecz też można zepsuć, dlatego uczmy się robić to jak najlepiej.

1.Najpierw przygotowujemy wykrój, zaznaczamy dokładnie na częściach przodu i tyłu, miejsce wszycia kieszeni.. każdy brzeg podklejamy i obrzucamy.

kieszeń

dokładnie to samo robimy z brzegiem naszego worka kieszeni

worek kieszeni

2.Przypinamy szpilkami worek kieszeni do naszego przodu, biorąc pod uwagę miejsca do którego nasza kieszeń ma być doszyta (szpilka na dole)

kieszeń w szwie

szyjemy dokładnie do miejsca wkłucia szpilki i ryglujemy

kieszeń w szwie

3. Na przodach przyszytych worków, odszywam milimetr od szwa właściwego, żeby później ładnie dało się to zaprasować i żeby kieszeń porządnie trzymała wlot, odszywanie kończę jakieś 1,5 cm powyżej końca szwa właściwego. Robię tak tylko na przodach worków, na workach tyłu szwy zaprasowuje w jedną stroną do tyłu.

kieszeń w szwie

worki kieszeni

4.Po przyszyciu części worka do tyłu i przodu, bierzemy się za zszycie wlotu kieszeni, w tym celu musimy dokładnie położyć obie części dokładnie szwami na sobie.

szycie kieszeni

5. Teraz spinamy odległości od góry do wlotu kieszeni i na dole koniec wlotu kieszeni

kieszeń w szwie

Teraz musimy to równo przeszyć jakiś milimetr od szwa, oczywiście nie zapominając o porządnym zaryglowaniu końcówek szwów.

kieszeń w szwie

kieszeń

6. Zszywamy worek kieszeni dookoła i obrzucamy go.

worek kieszeni

Zaprasowujemy wszystko na lewej i prawej stronie.

kieszeń w szwie

Tak wygląda efekt końcowy 🙂