Jak już mnie znacie, co jakiś czas pokazuje tu dla Was uszytą przeze mnie kurtkę pikowaną.

Taka moja uroda, ze je uwielbiam i zawsze w szafie musi być chociaż jedna sztuka. Kiedyś bez przerwy szukałam tej idealnej i często kupowałam idąc na kompromis bo nie do końca spełniała moje oczekiwania. Przyszedł moment, ze spróbowałam uszyć pierwszą w swoim życiu i krótko mówiąc przepadłam, bo jak dla mnie szycie z tkaniny pikowanej naprawdę potrafi usatysfakcjonować efektem końcowym. A kiedy biorę się za szycie takiej kurtki, staram się aby była taka moja i miała to coś.

Dziś pokażę Wam, ze szycie z tkaniny pikowanej wcale nie jest takie straszne i wiele rzeczy możemy pominąć w procesie szycia, których nie możemy obejść w trakcie szycia z tkaniny.

Wykorzystam tu dziś wykrój 112 z Burdy 12/2019 

Wykrój w Burdzie nie miał odszyć ponieważ podszewka miała być odbiciem warstwy wierzchniej, ja jednak pokusiłam się o takie i zrobiłam je z przodu i w kapturze rozcinając te części. Przy krojeniu warstwy wierzchniej te części układam obok siebie a krojąc  podszewkę czyli spód mam już gotowe elementy.

 

Jeżeli szyję z grubej, puszystej pikówki w odszyciach wypruwam otulinę, robię to także na workach kieszeni, które częściowo szyję z tkaniny wierzchniej a dokładnie tył tej kieszeni.

Żeby zapobiec powstałym po wypruciu dziurkom przeszywam po tych miejscach na maszynie tworząc ścieg prosty, kamuflujący.

Wszystkie skrojone części warto po brzegach obszyć na odległość 0,5 cm żeby go zabezpieczyć i wypłaszczyć. Można też później obrzucić go na overlocku.

Pierwszą rzeczą jaką zaczynamy jest uporanie się z kieszeniami, dziś mamy na tapecie kieszeń w szwie boku kurtki. Po to zrobione mamy nacinki na workach i kurtce, abyśmy wiedzieli gdzie dokładnie mamy mieć wlot kieszeni.

Przykładamy dokładnie na punktach stycznych i szyjemy od góry do dołu worka zostawiając po jednym cm odstępu od brzegu.

Jeżeli szyję z pikówki stębnuję po prawej stronie w odległości 1 mm od brzegu mniej więcej od jednego punktu stycznego do drugiego po obu workach przodu i tyłu jeżeli szyję z tkaniny to tylko po przednim worku.

Ten model jest taki, ze zanim zszyjemy worki kieszeni i boki kurtki zszywamy ramiona i przyszywamy na płasko rękaw.

Kiedy mamy już przyszyty rękaw możemy przejść do łączenia boków i zszywania rękawa zaczynając od dołu i dochodząc do punktu stycznego szyjąc jakiś 1-2 mm od linii przyszycia worka kieszeni. Najpierw od dołu do pierwszego punktu a później od drugiego punktu aż do dołu rękawa.

W wykroju punkty styczne kieszeni wypadają tak, ze kieszeń jest równa z krawędzią kurtki, ja tę kieszeń sobie podniosłam aby wypadała mi trochę wyżej. Teraz możemy przejść do zszycia worka kieszeni, a będzie to bardzo proste ponieważ zostawiliśmy po 1 cm na górze i na dole przyszywając worek kieszeni. Można go obrzucić jak ktoś chce.

Po przyszyciu zamka mocujemy worek kieszeni aby nie żył własnym życiem. Ja wykorzystałam pasek z tkaniny wierzchniej, pamiętajcie aby zostawić delikatnie mały luz żeby kieszeń nie ciągnęła nam później przodu kurtki.

Tak wygląda gotowa kieszeń.

Przygotowujemy podszewkę do kurtki. 

Odszycia, o których wspomniałam powyżej czyli odszycie przodu i części kaptura ja wykonuję z tkaniny wierzchniej i tak jak pisałam wypruwam ocieplinę i przeszywam na maszynie po dziurkach aby je zakamuflować. Zszywam z podszewką wszystkie części.

Boki i rękaw już mamy teraz spokojnie zabieramy się za zszywanie podszewki i kaptura wierzchniego i spodniego. Pamiętajcie że kaptur z tkaniny wierzchniej  przyszywamy do naszej kurtki a kaptur spodni do podszewki. jak już mamy uszyte obie warstwy bierzemy się za przyszycie zamka, który przyszywamy do kurtki zaczynając od dołu i szyjemy do samej góry kaptura zostawiając jakiś 1 cm od brzegu, kiedy mamy przyszyty zamek zszywamy kurtkę z  podszewką przodami i kapturem zostawiając niezszyty dół kurtki.

Czyli w punktach:

  1. przyszywamy kaptur z pikówki do naszej kurtki
  2. przyszywamy kaptur z podszewki do naszej podszewki
  3.  przyszywamy zamek do kurtki
  4. zszywamy przody kurtki i kaptury, nie zszywając dołu kurtki
  5. Od środka mocujemy nasze szwy kaptura wierzchniego z kapturem spodnim łapiąc oba szwy i zszywając je na tyle na ile możemy mieć dojście.

Wszystkie odszycia jak też odszycie rękawa robię tak samo, z tkaniny wierzchniej. W pikówce jest to wręcz pożądane, aby rękaw i dół nie były zbyt grube, poza tym w tym przypadku dół kurtki ma lekko falowany kształt i tylko tak jesteśmy w stanie uzyskać oczekiwany efekt.

Po przyszyciu i ostębnowaniu po prawej stronie, przywracam na lewą i dopasowuje podszewkę tak aby nie była zbyt krótka ani za długa. Robię to w bardzo prosty sposób przypinając podszewkę szpilkami odwracając na prawą stronę i patrząc czy wszystko leży jak trzeba. Jeżeli nie ma zastrzeżeń przyszywam podszewkę na maszynie.

Dokładnie to samo robię z linią dołu, wycinam pasek z tkaniny, który jest identyczny jak dół naszej kurtki i go przyszywam, oczywiście też stębnuje po brzegu aby układał nam się lepiej

Lubię jak dół kurtki układa mi się idealnie więc na prawej stronie przypinam sobie podszewkę szpilkami tak aby nic się nie marszczyło i wtedy od środka widzę gdzie dokładnie ma być linia przyszycia  podszewki.

Dół przyszywam w taki sposób aby zostawić sobie na środku dostęp do obu przodów kurtki, ten zostawiony kawałek na dole zszyję już dostając się przez rękaw kurtki. Aby nic mi się nie rozjeżdżało ani nie odwijało, ja delikatnie przyłapuje nitką podszewkę do ociepliny czy innej warstwy wierzchniej.

Po wywróceniu kurtki na prawą stronę otrzymuje bardzo ładny efekt, nic nam się nie ciągnie ani nie marszczy

Newralgiczne miejsca w kurtce warto sobie zamocować wykorzystując paski w podszewki, tu np. zamocowane mam rękawy.

Można a zasadzie należało by przystębnować przody kurtki z zamkami, ale nie zawsze jest to efekt, który mi się podoba tak jak w tym przypadku i tego tu nie zrobiłam, zamocowałam od środka przody przyłapując w kilku miejscach odszycie przodu do ociepliny i dzięki temu przód się nie wysuwa a sama kurtka wygląda ładnie.

 

Myślę, że w miarę przejrzyście opisałam cały proces.

Tkanina i podszewka ze sklepu Textilmar.pl

W razie pytań piszcie postaram się pomóc.