bluzka z bufkami Lubię czasami przy kawce pogrzebać sobie w internecie i poszukać trochę inspiracji. Wydaje mi się to całkiem normalne. Tym razem tez tak było. Gdzieś… bodajże na Pintereście wpadła mi w oko taka bluzka. Wykroju niestety nie znalazłam, ale wydała mi się na tyle prosta do wykonania, że postanowiłam spróbować sama.

Opracowanie wykroju

Można  odrysować podstawę od jakiejś posiadanej własnej bluzki, lub wyjść od wykroju np. z Burdy (101, Burda 10/2016)  Kiedy podstawę już mamy musimy dopasować ją do swoich potrzeb. Ja swoją sporo skorygowałam i w efekcie końcowym wyglądała tak.

szablon na bluzkę Wiadomo, każdy musi dopasować do swojej rozmiarówki, moja jest w rozm. 38. Trochę więcej problemów miałam z wykrojem na rękaw, wydawało mi się to takie proste, ale jednak już kiedy podłapałam punkty styczne na rękawie, musiałam ostatecznie je dopracować co dało mi taki efekt. Pamiętajcie o jednej podstawowej rzeczy to jest połowa rękawa !

szablon rękawa Niebieskie strzałki pokazują nam miejsca podłapania rękawów. Te punkty nakładamy na siebie lewą stroną do lewej, robiąc krótko mówiąc taką dużą „szczypankę” i mocując maszyną, lub  zszywając ręcznie.

Zużycie tkaniny, jej rodzaj i dodatki

Najlepsza będzie do tego bawełna, lub inna stercząca delikatnie tkanina, ja użyłam dzianiny bawełnianej więc moje rękawki są lekko klapnięte, ale mi to nie przeszkadza, tym bardziej, że jest to wersja próbna, i w sumie nawet nie oczekiwałam takiego efektu. Do uszycia takiej bluzki będziemy potrzebować:

-2 metrów tkaniny… niestety, ale rękaw wymaga dosyć dużej powierzchni

-50 cm wąskiej 0,5cm gumki

-1mały guzik

Wykończenie

Bluzkę wykończyłam lamówkami ze skosu, z tej samej dzianiny. Na końcu rękawa uszyłam tunel odrobinę szerszy od mojej gumki, której długość dopasowałam do obwodu swojej ręki.

W efekcie końcowym otrzymałam coś takiego

Ponieważ bluzkę prawdopodobnie nosić będę do lnianych białych spodni, wymyśliłam sobie bardzo prostą w wykonaniu aplikację z filcu.

Filc jest na tyle łatwym w obróbce materiałem, że nie musimy jakoś szczególnie go przygotowywać a tym bardziej obrzucać.

Najpierw musimy narysować sobie kształt jaki chcemy uzyskać na papierze i go wyciąć, co posłuży nam jako szablon.

Kiedy już uporamy się z pierwszą fazą wycięcia z filcu, układamy kompozycję na naszej uszytej rzeczy, ja dodatkowo podłożyłam kawałek białej tkaniny co daje fajniejszy efekt.

Wszystko upinamy szpilkami i przyszywamy na maszynie.

Tak oto w bardzo prosty sposób możemy uszyć fajną, bluzkę z ciekawymi elementami, a co już na niej naszyjecie to tylko kwestia Waszej wyobraźni.

Tak wygląda moja bluzka ostatecznie 🙂