O mnie Współpraca Kontakt

Kieszeń w szwie – instruktaż dla mniej wprawnych

Żeby nie skupiać się tylko na sobie i szyciu rzeczy dla siebie od czasu do czasu zapraszam na krótkie posty instruktażowe dla mniej wprawnych albo uczących się szyć, dziś…

Kieszeń w szwie

kieszeń w szwie

Niby prosta rzecz, ale jak widzę takie detale, które nie są estetycznie zrobione po prostu mnie mierzi. Skupienie się na dobrze odszytych elementach i wykończeniach to podstawa dobrze wyglądającej rzeczy. Może być najcudowniejsza tkanina, ale kiedy po uszyciu niektóre miejsca są niedbale uszyte, nic tak nie denerwuje jak marszczący się szew czy krzywo zszyte części. Nie po to uczymy się szyć, by szyć byle jak, wiadomo nie od razu Kraków zbudowano, ale powoli z czasem nawet najtrudniejszą rzecz przyjdzie nam uszyć ładnie.

Kieszeń w szwie jest dosyć prostym elementem, ale i taką rzecz też można zepsuć, dlatego uczmy się robić to jak najlepiej.

1.Najpierw przygotowujemy wykrój, zaznaczamy dokładnie na częściach przodu i tyłu, miejsce wszycia kieszeni.. każdy brzeg podklejamy i obrzucamy.

kieszeń

dokładnie to samo robimy z brzegiem naszego worka kieszeni

worek kieszeni

2.Przypinamy szpilkami worek kieszeni do naszego przodu, biorąc pod uwagę miejsca do którego nasza kieszeń ma być doszyta (szpilka na dole)

kieszeń w szwie

szyjemy dokładnie do miejsca wkłucia szpilki i ryglujemy

kieszeń w szwie

3. Na przodach przyszytych worków, odszywam milimetr od szwa właściwego, żeby później ładnie dało się to zaprasować i żeby kieszeń porządnie trzymała wlot, odszywanie kończę jakieś 1,5 cm powyżej końca szwa właściwego. Robię tak tylko na przodach worków, na workach tyłu szwy zaprasowuje w jedną stroną do tyłu.

kieszeń w szwie

worki kieszeni

4.Po przyszyciu części worka do tyłu i przodu, bierzemy się za zszycie wlotu kieszeni, w tym celu musimy dokładnie położyć obie części dokładnie szwami na sobie.

szycie kieszeni

5. Teraz spinamy odległości od góry do wlotu kieszeni i na dole koniec wlotu kieszeni

kieszeń w szwie

Teraz musimy to równo przeszyć jakiś milimetr od szwa, oczywiście nie zapominając o porządnym zaryglowaniu końcówek szwów.

kieszeń w szwie

kieszeń

6. Zszywamy worek kieszeni dookoła i obrzucamy go.

worek kieszeni

Zaprasowujemy wszystko na lewej i prawej stronie.

kieszeń w szwie

Tak wygląda efekt końcowy 🙂

 

 

 

 

 

8 komentarzy

 • Reply
  Old Nanny
  25 sierpnia 2018 at 12:29

  Ale piękny instruktaż, dzięki! Szczerze powiedziawszy przy jednej z Twoich ostatnich sukienek podpatrzyłam, że odszywasz przednią część kieszonki, zastosowałam to w najnowszej sukience i wyszło super 🙂 Lepiej się układa, pewniej leży kieszeń. Tak że po trzykroć dzięki 😀
  Od jakiegoś czasu przeszłam na sposób burdy przy wszywaniu kieszeni – najpierw zszywam szew boczny, zaprasowuję zapasy, dzięki temu mam zaznaczoną linię przyszycia worka kieszeni. I dopiero wtedy wszywam worek. Też działa, ale myślę że jak z każdą rzeczą – trzeba spróbować który sposób bardziej pasuje. Byle wyszło równo, bo masz absolutną rację, że niedoróbki denerwują.
  Pozdrawiam ciepło 🙂

  • Reply
   szyjebokochamipotrafie
   27 sierpnia 2018 at 07:40

   Każdy sposób, który działa jest dobry. Trzeba sobie po prostu wypracować najlepsze metody aby ułatwić pracę, więc jak człowiek by czegoś nie robił musi po prostu wybrać to co najlepsze.
   Ja też ciągle poszukuję, ale jakieś metody swoje mam więc jak nie znajduje nic lepszego robię po swojemu 🙂
   Cieszę się, ze jesteś takiego samego zdania… nie ma jak dobrze uszyta rzecz…
   Pozdrawiam cieplutko 🙂

 • Reply
  Polka Dots
  26 sierpnia 2018 at 18:00

  Bardzo dziękuję za wpis! Właśnie szyję sukienkę w której chcę wszyć takie kieszenie 🙂 Zawsze mi się podobają Pani wykończenia, są takie staranne.

  Pozdrawiam,
  polka-dots.pl

  • Reply
   szyjebokochamipotrafie
   27 sierpnia 2018 at 07:42

   Super 🙂 mam nadzieję, ze takie kieszenie nie sprawią już żadnego problemu. Nawet takie proste elementy potrafią zepsuć najpiękniejszą sukienkę, więc warto poświęcić trochę więcej czasu aby wyglądało to naprawdę dobrze 🙂
   Powodzenia 🙂

 • Reply
  Alex Zabecka
  1 września 2018 at 22:17

  Wlasnie szyje spodnie z takim kieszaniami. Xupenie zapomnialam o flizelinie. Dzieki za swietny instruktaz.
  Pozdrawiam serdecznie
  Ola

  • Reply
   szyjebokochamipotrafie
   3 września 2018 at 07:59

   Proszę bardzo 🙂 Flizelina to podstawa, bo bez tego kieszeń będzie niezbyt dobrze się układać 🙂
   Pozdrawiam Beata

 • Reply
  Anonim
  18 marca 2019 at 10:01

  Bardzo dziękuję za wytłumaczenie ,chyba z tym miałam problem

  • Reply
   szyjebokochamipotrafie
   18 marca 2019 at 11:01

   Mam nadzieję, ze teraz wszystko jasne 🙂

  Dodaj komentarz