Bardzo prosta rzecz w wykonaniu a może przynieść fajny efekt. Wiązania bardzo lubię i to chyba w każdym możliwym miejscu, oby tylko nie były kłopotliwe w użytkowaniu. Przyznam, że z wiązaniami  bardziej mi po drodze niż falbankami, które teraz są wszechobecne. Kiedy zaczęłam szyć kolejną rzecz, (której na razie nie zdradzę) pomyślałam, czemu by nie wykończyć rękawów w taki fikuśny sposób. Jak pomyślałam tak tez zrobiłam, przyznam, że wygląda to bardzo fajnie a co najważniejsze, szyje się niezwykle szybko.

Jak można to zrobić szybko i estetycznie pokażę na poniższych zdjęciach.  Takie detale, przyciągające wzrok są zawsze na widelcu obserwatorów, więc to musi dobrze wyglądać.

Potrzebne nam będą 2 rękawy. Dobrze jeżeli rękaw ku dołowi rozszerza się (jeżeli nie, można go odrobinę poszerzyć) , to pozwoli nam odrobinę lub mocno go zmarszczyć. Mój ma długość 3/4 więc szerokość na dole będzie miała po zmarszczeniu 31 cm, ale długość dostosowujecie do swoich potrzeb. Wszystko zależy od tego czy rękaw jest do łokcia, czy do nadgarstka.

rys.1 żeby rękawy wyszły idealnie, wspomagam się takim szablonem, z dosyć sztywnej tektury, ten ma szerokość 6 cm, moje paski na mankiety mają 7,5 cm szerokości i 32.5 cm długości. Podklejam je paskami flizeliny, do mankietów, wykorzystuję raczej miękką.

rys.2 szablon służy mi do zaprasowania równo paska przeznaczonego na mankiet, kładę go po stronie gdzie przyklejona jest flizelina, mniej więcej na środku i zaprasowuję z obu boków

rys.3 kiedy mam zaprasowane boki moich pasków, składam równo i zaprasowuję na pół, jest równo i estetycznie

rys.4 rozkładam paski, odmierzam potrzebną długość i przeszywam

rys.5 delikatnie rozprasowuję wykonany przed chwilą szew i  już ostatecznie składam na pół i doprasowuję wszystkie brzegi

rys.6  mankiety są dobrze  zaprasowane, więc możemy przejść do przyszycia rękawa, rozkładamy mankiet i przypinamy prawą stroną do lewej strony rękawa, oczywiście uprzednio go marszcząc na odpowiednią szerokość naszego mankietu.

rys.7  przyszywamy dokładnie w zagłębieniu

rys.8  teraz samo przyszycie wierzchu mankietu to pestka,  nie ma takiej możliwości, żeby wyszło nierówno

rys.9  przypinając szpilki po prawej stronie,  możecie sprawdzić po lewej jak jest równo, to właśnie dzięki wcześniejszemu zaprasowaniu

rys.10  przeszywamy po prawej stronie

rys.11 teraz bierzemy się za odszycie pasków na wiązanie, moje mają 80 cm długości i 6,5 cm szerokości, przeszywamy wzdłuż na szerokość połowy stopki od brzegu zostawiając mały wlot 1,5-2 cm (będzie to nasze miejsce na wywrócenie paska)

rys.12 delikatnie rozprasowujemy szew

rys.13 mocujemy brzegi naszych pasków, przeszywając w poprzek, obcinamy nadmiar

rys.14 przewracamy i dokładnie prasujemy

rys.15 mocujemy nasze wiązanie przeszywając po szwie, nie w poprzek naszego mankietu, ale tak jak na zdjęciu, wtedy nasze wiązanie nie będzie przekręcało się na boki

rys.16 wiążemy i gotowe

Prawda, że proste  i szybkie? Ale co jest na końcach tych rękawów pokażę już niedługo!